Як проводиться передопераційна антисептика рук: етапи та особливості

17 травня 2024, 17:01

Хірургічні операції вимагають від медичного персоналу скрупульозного дотримання правил асептики та антисептики. Це важлива умова безпеки для пацієнтів та співробітників. Антисептика передбачає знищення патогенної та умовно-патогенної мікрофлори, а асептика — вжиття заходів щодо профілактики її потрапляння в хірургічні рани, на шкірні та інші поверхні. Для підготовки до операції лікарі суворо дотримуються регламенту, антисептика рук виконується у чіткій відповідності до встановлених правил — проводиться поетапно із застосуванням спеціалізованих засобів дезінфікування.

Що таке передопераційна обробка рук?

Загалом усі види обробки рук медичними співробітниками можна розділити на дві групи:

  • гігієнічна обробка;
  • хірургічна обробка.

Кожен різновид обробки має певні відмінності залежно від функціонального призначення, особливостей техніки виконання та часу проведення. До того ж відрізняється й об’єм поверхні, що піддається знезараженню.

Під час простої гігієнічної обробки проводиться видалення забруднень разом із патогенними мікроорганізмами. Для цього використовуються мийні засоби, іноді у поєднанні з дезінфектантами.

Що стосується передопераційної (хірургічної) обробки, то вона включає миття та подальше дезінфікування шкіри відповідно до суворого регламенту. Обробка виконується безпосередньо перед хірургічним втручанням та проведенням деяких інших маніпуляцій, наприклад, прийняттям пологів або катетеризацією.

Базові етапи обробки рук хірурга

Лікарі-хірурги та інший медперсонал, який бере участь у хірургічній операції, обробляють руки у спеціальному шлюзі або в окремому приміщенні, призначеному для цих цілей (воно примикає до оперблоку). Обробка виконується безпосередньо перед хірургічним втручанням та включає 3 основні етапи:

  • Механічне очищення, поєднане з миттям. Для цієї обробки використовується рідкий мийний засіб, який має антибактеріальні властивості, наприклад, дезінфекційний засіб рідке мило Маносепт. Спочатку лікар миє ліву руку аж до ліктя, а потім праву. Детально промиваються пальці, важливо приділити увагу обробці нігтьового ложа та проміжків між пальцями. Також потрібна обробка зап’ясть. Після миття проводиться осушення шкіри за допомогою одноразових рушників.
  • Дезінфекційна обробка із застосуванням шкірного антисептика, наприклад, дезінфекційного засобу Манорм. Такий дезінфектор видавлюється на руки за допомогою ліктьового або сенсорного диспенсера. Його потрібно ретельно нанести на шкіру долонь як із зовнішнього, так і з внутрішнього боку, обробити зап’ястя та пальці, а також руки аж до ліктьових згинів.
  • Надягання стерильних рукавичок. Вони можуть бути надягнені лише після висихання рук після застосування дезінфектора. І сам процес надягання вимагає дотримання простої покрокової інструкції.

Сучасні засоби, які використовуються для антисептики рук хірургів перед операцією, відрізняються високим рівнем антибактеріальних, противірусних та протигрибкових властивостей. Вони характеризуються широким спектром дії та дають необхідний ефект за короткий час експозиції.

Поділитися:
Приєднуйтеся до нас:

Схожі статті

Всі статті

Популярні статті

Всі статті

Коментарі