Що важливіше: ліжко або матрац?

02 августа 2012, 21:28

«На «правильному» ліжку буде хороший практично будь-який матрац!» – стверджують деякі фахівці меблевої галузі. «Зручність залежить саме від матраца!» – заперечують їх опоненти. – «Яким би чудовим не було ліжко, з поганим матрацом вона буде подібна до машини з погано працюючим двигуном: начебто і користуватися можна, але жодного комфорту при цьому не отримуєш». 

Так від чого ж більшою мірою залежить якість відпочинку: від ліжка або від матраца? На що звертати увагу при виборі спального місця? І чи можна заощадити на комфорті, якщо фінансові можливості не настільки великі?

 Основою для спального ложа служить саме ліжко. Це один з найпростіших видів меблів – зазвичай ліжко складається з рами, каркаса, спинки, ніжок і каркаси під матрац. До каркаса надприродних вимог не пред’являється – він має бути міцним і екологічно безпечним (про це ми поговоримо ледве пізніше). Ідеальний варіант – каркас з масиву деревини, але такі ліжка коштують дорого. Альтернативний варіант – столярний меблевий щит. Він не поступається масиву по міцності і надійності, оскільки зроблений з брусків деревини, сполучених між собою. 

Рама ліжка може бути дерев’яною або металевою. За великим рахунком, головне – аби вона витримувала вагу матраца і не «розклеїлася» після пари років використання. Деформації рами або матраца також потрібно унеможливити.
Отже, головна функція каркаса і рами – забезпечити міцність і довговічність меблів.

Але в поняття «Безпека для здоров’я» входять не лише зручність і надійність. Матеріали, з яких зроблені меблі, мають бути нетоксичними. В рівній мірі це стосується всіх частин спального ложа. Свого часу в Європі здобула широку популярність історія з токсичним наповнювачем для матраців, відомим як «матеріал з ефектом пам’яті». Нагріваючись від тепла людського тіла, він починав виділяти хімічні речовини, що дратували шкіру і дихальні дороги. Дослідники виявили в наповнювачі велику кількість токсичних з’єднань миш’яку і фосфору. Після цього вживання даного матеріалу в країнах Європи звелося до мінімуму. До речі, Національне агентство США по аеронавтиці і космічним дослідженням відмовилося від використання цього матеріалу саме із-за його хімічної нестабільності.

 У багатьох українців є сумний досвід «спілкування» з меблями з ДСП. Формальдегід, фенол, метанол – неповний список того, що можуть виділяти деревно-стружкові меблеві плити високої токсичності. Ці речовини дратують дихальну систему, слизисті оболонки, володіють канцерогенним ефектом. При цьому формальдегід і супутні продукти не виводяться з організму при попаданні, а накопичуються в кістковому мозку, отруюючи центральну нервову систему. Як ви думаєте, наскільки здоровим буде сон на такому ліжку? І чи можна тут взагалі говорити про здоров’я? При виробництві нетоксичних меблів використовуються нешкідливі для покупців єднальні речовини, клеї, лаки. Саме тому ми рекомендуємо речі з натуральних матеріалів: ліжка з дерева і матраци з ортопедичним ефектом.
Отже, складові меблів і матраца мають бути безпечними для вашого здоров’я.

А як щодо положення тіла?

Втомленими або відпочилими ми пробуджуємося вранці?

Це, звичайно ж, залежить від матраца. Деколи ми навіть не думаємо, наскільки сильно це впливає на якість нашого життя – доки жорсткі незручні пружини, які упиваються в боки і спину, не змінялися абсолютно рівною, пружною поверхнею, з якої ніщо не випинає і не вискакує.

 Вибрати відповідний саме вам матрас не так вже складно. Обов’язкові при покупці дві речі – полежати на нім і взнати, з чого він зроблений. Багато фірм представляють покупцям свої матраци «в розрізі»: невеликі фрагменти виробів, що не мають бічних стінок. Так ви можете побачити, що знаходиться усередині вашого майбутнього ложа.

Якщо ви купуєте матрац з ортопедичним ефектом, необхідно підібрати відповідну підставу для ліжка.

Воно повинне витримувати масу матраца і забезпечувати рівномірний розподіл навантаження. Якщо ви покладете матрац на звичайний аркуш фанери, через деякий час така «опора» почне прогинатися. Підстава з ортопедичним ефектом зроблена у вигляді грат з ламелей – дерев’яних планок, розташованих за строгою схемою. Контур підстави виконується з металу, що додає опорі додаткову міцність. Вага матраца в даній ситуації розподіляється за всією площею підстави, не створюючи надлишкового точкового навантаження. Профілактичний ефект при цьому посилюється, поверхня матраца залишається рівною.

Матраси з ортопедичним ефектом, як правило, не відрізняються «худиною» – їх товщина може складати більше 20 див. При покупці матраца обов’язково відзначайте для себе цю характеристику. Це допоможе представити, наскільки високим (або низькою) буде ваше ліжко. Деякі ліжка забезпечуються механізмом, що дозволяє піднімати і опускати матрац. Це дуже зручно, якщо ви хочете зробити своє спальне місце ледве нижче, або, навпаки, збільшити його висоту в порівнянні із стандартними моделями.

Краї матраца не повинні виступати за краї ліжка. Кращий варіант – якщо вони чітко вписуватимуться в раму. По ширині матрац має бути ледве менше, ніж відстань від одного борту до іншого. Те, що «впихає» широкого матраца у вужчі борти категорично заборонене, оскільки він неминуче деформується. І тоді – прощай, здоров’я і комфорт. Якщо ви замовляєте обоє речі в одній і тій же фірмі, фахівці зроблять всі необхідні виміри і розрахунки самі, але при покупці матраца окремо від ліжка можуть виникнути складнощі.
А тепер повернемося до питання, з якого ми почали бесіду: що ж все-таки важливіше?

Як з’ясовується – обоє частини майбутнього ложа однакова значні. Матрац без ліжка подібний до коштовного каменя без оправи – сам по собі він не втрачає своєї краси, але користуватися їм окремо украй незручно. Ліжко дозволяє розташувати матрац з максимальною зручністю, додати особливий відтінок інтер’єру. Але найголовніше, мабуть – те, що завдяки ліжку в спальні створюється атмосфера особливого затишку. Саме вона налаштовує нас на приємний відпочинок. А матрац відповідає за бездоганну якість цього відпочинку.

Поделиться:
Присоединяйтесь к нам:

Похожие статьи

Все статьи

Популярные статьи

Все статьи

Комментарии

Чтобы добавить комментарий, войдите или зарегистрируйтесь.